Co je to vlastně štěstí? Zeptejte se deseti lidí a dostanete desetkrát jinou odpověď. Slovní spojení „být šťastný“ je velmi relativní a také subjektivní záležitost. Často si lidé myslí, že když budou mít dostatek materiálních věcí, budou šťastnější. Mít milion na účtu, obletět zeměkouli, moci si koupit kdykoliv cokoliv… Ale opak je pravdou. Rovněž je časté, že si čekáním na to vysněné „štěstí“ necháváme uplynout to pravé, které v životě máme.
Lesk (anebo bída?) sociálních sítí
Někdy máme pocit, že lidé okolo nás jsou vysmátí od ucha k uchu, na co sáhnou, v tom jsou úspěšní, jejich vztahy nemají žádné chyby a v běžném životě mají štěstěnu pořád na své straně. Zkrátka úspěšný a šťastný život jako když ho vyšije. Zatímco my se potloukáme naprosto všedními chvilkami, bez špetky nadšení, a co hůř, pořád narážíme na překážky. Nenechme se ale oklamat nablýskaným zevnějškem. Každá mince má totiž dvě strany. To, že navenek působí druzí jako sluníčka, ještě nic neznamená. V dnešní době podporují bublinu bezstarostného a nablýskaného života zejména sociální sítě a nám je často při prohlížení nádherných fotek ještě víc mizerně, než abychom se snažili na věci nahlížet realisticky. Bohužel v době online světa je pro spoustu lidí velmi těžké rozlišit, co je a co není pravda.
Je nutné si uvědomit, že sociální sítě nám ukazují jen to, co vidět chceme.
A je to zpravidla pouze útržek (a ještě k tomu naaranžovaný) z běžného života. Mnoho lidem to však přinese pocit vyhoření a deprese. V příspěvcích vidíme něco, o čem se domníváme, že je štěstí. Lidé postují své vysportované postavy, krásné domy, ještě lepší auta, všichni víme, kdo má jaký jídelníček, kolik toho dnes uběhl a jakou zubní pastu používá. S virtualizací našich životů přišla potřeba všechno sdílet s okolím a ke všemu se vyjadřovat.
Pokud ve vás sociální sítě zanechávají negativní emoce, naučte se je pravidelně vypnout. Být offline nám pomáhá udržet si chladnou mysl.
Mimo to, že být neustále online nám přináší celou řadu diskomfortních situací, nemá to v dlouhodobém hledisku dobrý vliv ani na naše zdraví. Je fajn mít věci pod kontrolou a najít balanc. Pokud cítíte, že s projížděním sociálních sítí na vás padá pocit marnosti a přemýšlíte nad svým životem, je to určitě něco, co není v pořádku.
Kudy cesta nevede
Nový pohled na věc
Štěstí není o tom, co mě zrovna potká, ale do jisté míry si ho vytváříme sami. A to úhlem pohledu, jaký na život máme. Pojďme se zaměřit na věci, které máme a které se můžeme naučit chápat tak, aby nás šťastnými udělaly. Někdy prostě stačí pootočit pohled na věc a uvidíme, že disponujeme ve svém životě „věcmi“, momenty či prožitky, které pro každého nejsou samozřejmostí. A stejně jako u každého kroku v osobním rozvoji, i tady musíme začít u sebe. Napište si seznam (nemusí se jednat jen o materiální věci), ve kterém si pojmenujete to, co by vás mohlo udělat šťastnými.
Hodně nám do života a našeho náhledu na něj zasahují také naše návyky. Ty nám mohou pomoct na věci nahlížet z jiné perspektivy, díky nim pak můžeme cítit opravdovou radost ze života a ve výsledku být šťastnější.
- Smiřte se s věcmi, které nemůžete v životě ovlivnit. V těchto tématech většinou necháváme hodně energie, a pokud se od nich neumíme oprostit, neustále se k nim ve své hlavě vracíme a můžeme je brát jako křivdu. Zaměřme se raději na věci, které můžeme svými činy někam posunout a na něž pak můžeme být i pyšní.
- Minulost je minulostí. Koukejme dopředu a žijme přítomností. Co je tady a teď je pro naše další směřování nejdůležitější.
- Umět se pochválit, to je oč tu běží. Jeden z podstatných návyků je umět ocenit svoji práci a mít se zdravě rád. Jak na sebelásku? Článek na toto téma naleznete zde.
- Nechte si život ve vlastních rukou. Je fajn umět se s ostatními poradit, vyslechnout si i názory druhých, ale konečné rozhodnutí děláte ve svém životě vždy vy sami. Pokud se naučíte vzít zodpovědnost za svůj život do vlastních rukou, čím dál méně se necháte vyvést z míry, když si něčím nebudete jistí a také přestanete pochybovat o svých rozhodnutích. Zjistíte, že jste rázem sebevědomější.
- Maličkost k maličkosti sedá. Ke správným návykům si zařaďte také pravidelnou radost z malých úspěchů, aktivit i prožitků. Tím si zažijete pravidelně myslet na své zdary a najednou budete v dlouhodobém hledisku pozitivněji naladění.
- Mějte čas zregenerovat tělo i mysl. Pravidelný pohyb je známý booster, který nám dokáže z hlavy dostat škaredé myšlenky, a díky němu budete cítit větší radost ze života.
- Najděte si střed, který vám vyhovuje. V životě není nic ani bíle ani černé. I tento návyk je o tom, že si do života zbytečně nebudeme vhánět negativní postoje, když to není třeba. Zkusme na věci nahlížet nejprve z té lepší stránky a pak je můžeme kriticky zhodnotit. Berme v potaz i individualitu každého člověka. Pro každého člověka je ten střed někde jinde. Když tuto jednoduchou myšlenku akceptujeme, naučíme se být k ostatním lidem shovívavější. A i to nám na cestě ke šťastnějšímu chápání života pomůže.
Pokud dlouhodobě cítíte, že nemůžete štěstí nalézt, pojďme se na to podívat z jiného úhlu pohledu. Odpovězte si na otázky:
- Co vy osobně považujete za štěstí?
- Co vám na cestě ke štěstí chybí?
- Co by se mělo stát, abyste se cítili šťastní?
Správná identifikace našich potřeb je nesmírně důležitá proto, abychom vyšli kupředu a mohli svůj kousek štěstí nalézt. Někdy i to postačí a my pak vidíme věci, které byly v naší mysli skryty.
Nezbytnost pádů
V neposlední řadě je také potřeba uvědomit si jednu zásadní věc. Šťastný život, či chcete-li stav štěstí, neznamená, že budu neustále pozitivně naladěný člověk, budu mít jen samé radostné zážitky a nepoznám, co je to smutek.
Když nepoznám nic jiného než jen vrchol, tak ani nezjistím, kdy mám štěstí prožívat.
Ano, správně. Abychom identifikovali, kdy se cítíme šťastní, musíme poznat také chvíle, kdy nám dobře není. Jednou jste dole a jednou nahoře. Jakmile najdeme v životě balanc mezi příjemnými zážitky a více či méně bolestnými událostmi, naučíme se na věci nahlížet s odstupem a také je v sobě dobře a ve správnou chvíli zpracujeme. Starosti potkají v životě bez výjimky každého, jen je musíme v dlouhodobém hledisku umět nechat odplout a nahradit je zase něčím, co nám do života vnese světlé momenty. A nezapomeňte: „Nic nestárne tak rychle jako štěstí.“ (Oscar Wilde). Tak se s ním naučme pracovat a nepřehlížejme ho.