Overthinking neboli nadměrné přemýšlení se stalo za poslední roky fenoménem. Jde o situace, kdy svoje myšlenky prakticky nedokážeme ovládat a podléháme panice, která nás při přemýšlení přepadne. Overthinkeři jsou lidé, kteří se vracejí do své minulosti a řeší prožité situace stále dokola. Jestli neudělali chybu, jak jinak se mohli zachovat a co by se bývalo stalo, kdyby se rozhodli jinak. Nadměrně přemýšlet ale mohou i o budoucnosti, kdy jim v hlavě běží nespočet scénářů, jak věci dopadnou. Neustálým přemýšlením, zpravidla negativním způsobem, se však tvoří bludný kruh. Dostávají se tak do pasti a ve svých myšlenkách běhají jako křečci v kolečku. A nebývá pro ně lehké z něj vystoupit. Neustále negativní podněty spějí k tomu, že overthinker nevyhledává řešení situace, utvrzuje se v nežádoucích emocích a kromě symptomů na svém těle cítí výrazné změny i na svém duševnímu zdraví.

Prvním a zásadním krokem, jak úspěšně zvládat ovlivňovat tok svých myšlenek, je uvědomění. Zjistíte, že se točíte neustále v kruhu, který vám spíše bere, než dává a že z něho chcete vyskočit. Pro začátek si zkuste vybrat jednu či dvě techniky, kterým se budete pravidelně věnovat, postupně pak můžete přidávat.

Najděte si aktivitu, která vás zabaví

Znáte to… Když vám někdo řekne, ať nemyslíte na růžovýho slona, tak na něj asi ještě chvíli myslet budete. Abychom se dokázali dostat z přemýšlení, potřebujeme svoji mysl zaměstnat něčím jiným. Nejlépe něčím, co nám dělá radost a dělat to pravidelně. Já vím, že už jsou ty procházky venku pořád omílaný, ale je to prostě skvělý způsob, jak si vyvětrat hlavu. A to doslova. Rádi cvičíte? Jděte si rozproudit krev. Víte, že vám ve špatných chvílích pomáhá být mezi lidmi? Jděte do společnosti a bavte se, jak potřebujete. Tady se meze nekladou.

Síla okamžiku a mindfulness

Mindfulness aktivity jsou skvělí pomocníci při péči o naši duševní hygienu. Jedná se o činnosti, kdy se vědomě zaměříš na prožívání věcí tady a teď. Začít můžeš třeba jednoduchým cvičením s dechem. Soustřeď se na svoje nádechy a výdechy, vnímej, kde všude v těle cítíš svůj dech, kam ho chceš nasměrovat. Anebo jsi venku? Poslouchej zvuky kolem sebe a snaž se vnímat sebe v kontextu přírody. Pokud si praktiky, které podporují všímavost, osvojíš a naučíš se je praktikovat pravidelně, pomůže ti to i v jiných oblastech života. Naučíš se ve správnou chvíli uvědomovat svoje myšlenky, pocity, emoce, ale i svůj fyzický stav. A to je skvělý základ pro to, naučit se se sebou pracovat. Je prokázáno, že mindfulness podporuje zklidnění a navozuje pozitivní náladu.

Pracujte na svém postoji

Spousta věcí v životě jsou mimo naši kontrolu. Někdy nám ale trvá se s touto skutečností smířit. Pocit, že některé věci nemůžeme nijak ovlivnit, v nás vyvolává strach a bezmoc. Práce s myšlenkami a nastavením mysli ale dokáže zázraky. A to se můžeme během života kdykoliv naučit. Jakmile dokážeme pracovat se svým postojem k vnějším okolnostem, v mnoha těžších situacích nám to pomůže udržet se nad vodou. Znáte například pojem růstové myšlení? Jde o nastavení mysli tak, že neúspěch nevnímám jako prohru, ale příležitost, díky které se něco nového naučím. Výzvy jsou pro mě příležitostí k růstu, v případě překážek se učím nalézat nová řešení a zpětnou vazbu beru jako cennou informaci, nikoliv jako kritiku. Nastavení naší mysli zkrátka ovlivňuje celou řadu našich rozhodnutí, činů, postojů, ale i náš další vývoj. Pozor, nemluvím o fenoménu „good vibes only“, kdy se tváříme, že je za všech okolností všechno v pořádku. V kritických situacích rozhodně nepotlačuji ani neskrývám své emoce, ale rozpoznám je a zareaguji na ně dle potřeby.

Založte si zápisník na svoje brouky v hlavě

Co není na papíře, jakoby nebylo. Sepište si svoje myšlenky, jak se cítíte, kde cítíte svoje emoce, anebo třeba jakou byste jim dali podobu. Většinou si svoje pocity utříbíme, a když odezní, můžeme se k nim vrátit a podívat se na ně s větším odstupem. Když si píšeme zápisník delší dobu, dokážeme pak i vypozorovat, kdy nás nechtěné myšlenky přepadají. Pokud se vracíte k věcem v minulosti, zkuste si pro jednou neříkat, co se nepovedlo a co by se stalo, kdybyste se rozhodli jinak, ale zaměřte se na svoje výhody. Co jste daným rozhodnutím získali? Co nového jste se naučili? I maličkosti se počítají. V souhrnu pak uvidíte, že jste ušli velký kus cesty.

Naučte se hledat řešení

Přemýšlíte naopak nad věcmi v budoucnu? Rozvíjíte nespočet scénářů, jak může situace dopadnout a co se vám špatného přihodí? Jestliže při svých úvahách volíte často „a co když … ?“, napište si ke každé věci, jak s tím v takovém případě naložíte. Sepište si konkrétní akční kroky (pro začátek stačí klidně jeden), co byste mohli podniknout, pro vyřešení vašeho problému, anebo jak se k dané situaci postavíte. Uvidíte, že když si svoje myšlenky přečtěte později, už ve vás nebudou vyvolávat takové obavy. Budete vědět, že jste schopni udělat si plán a nebudete bezradní. Dalším faktem je, že jakmile si svoje obavy zhmotníte, dáte jim nějakou podobu na papíře, často zjistíte, že nejsou tak velké, jak jste si mysleli. Také si dokážete zpětně zhodnotit, zda máš váš v hlavě vytvořený scénář nějaký reálný podklad. Možná přijdete na to, že pravděpodobnost, s jakou se může vyplnit, je opravdu malá.

Nepodceňujte pravidelnost

Být pánem svých myšlenek je o cviku a také o pravidelné péči o své duševní zdraví. Pravidelnost je zásadní, protože si díky ní vybudujete návyky, které vám později přijdou jako běžné součásti vašeho života a nebudete se muset do aktivit pokaždé nutit.