Také máte někdy pocit, že vám mozek nefunguje? Klesá produktivita, méně se soustředíme, těžko dokončujeme úkoly. Stejně jako cvičíme naše tělo, pečujeme o duševní zdraví, i o svůj mozek musíme pravidelně dbát. Dobrý spánek, strava i pohyb jsou základ. Můžeme ale lepším výkonům pomoci ještě jinak?

1) Stále svůj mozek cvičte
I když se to nezdá, mozek funguje v jistých ohledech stejně jako svaly. Pokud chceme udržovat i zvyšovat naše výkony, musíme cvičit. Pravidelným tréninkem se pak můžeme dostat k lepším výkonům a je jedno, kolik je nám let. Na posílení mentální kondice není nikdy pozdě. Zkuste svůj mozek cvičit různými aktivitami. Čím variabilnější vaše aktivity budou, tím více podnětů mozek pro svůj rozvoj získává. Nacvičit můžete třeba i pozornost a schopnost soustředit se. Pokud chcete zvýšit, anebo zkvalitnit svoje výkony, jsou tyto dovednosti klíčové.

2) Pravidelná socializace je základ
Ve společnosti lidí se dokážeme lépe odreagovat a nejsme tolik ve stresu. Odbouráním napětí se pak dokážeme lépe soustředit na úkoly, které máme před sebou. Když nám úkoly nejdou, někdy stačí prostě jen vypnout, zajít s kamarády či kolegy ven a s čistou hlavou se na věc kouká lépe. Mít lidi kolem sebe přináší také pocit bezpečí. Máme pocit, že na problémy nejsme sami, že se máme na koho obrátit. Dalším pozitivem je, že nám druzí dokáží vnést jiné světlo na náš mnohdy neřešitelný problém. Někdy nás jiné řešení zkrátka ani nenapadne, proto je v některých ohledech fajn, když jsme na úkol jako tým.

3) Nebojte se být offline
Občasná (ale pravidelná) absence digitálních zařízení může našim myšlenkám prospět. Umožní nám soustředit se na sebe a vnímat více své vlastní potřeby. V současném světě nám bohužel internet neslouží jen jako nástroj ke vzdělání. Pravidelná konzumace mnohdy negativních zpráv, zkreslené reality na sociálních sítích, ale i čím dál více útočných komentářů v rámci diskuzí nám může přinášet strach, úzkost, obavy z budoucnosti, ale i další emoce, stejně tak můžeme při pohledu na dokonalé fotky na sociálních sítích ztrácet sebevědomí. Čas, kdy vypneme (a to doslova), nám může naopak poskytnout mnohé benefity. Když se naučíme vnímat své tělo, pocity i emoce, dokážeme například lépe odhadovat situace, při kterých se třeba hůře soustředíme a kdy naše efektivita klesá.

4) Soustřeďte se na to, co se děje právě teď
Nechte spát minulost a nepředvídejte budoucnost. Důležité je, co je tady a teď. Z věcí, které se nám nepovedly v minulosti, se v mnohých případech můžeme poučit a vytěžit tak z nich to dobré. Pokud se ale přespříliš trápíme událostmi, které se staly a které nemůžeme nijak ovlivnit, v konečném důsledku nám to bere energii, kterou potřebujeme pro svoji aktuální cestu. Zaobírat se naopak tím, co bude, nám rovněž může zhatit aktuální plány. Můžeme mít poté sklon chovat se tak, že se námi očekávaná budoucnosti opravdu splní. Tento jev se nazývá sebenaplňující předpověď.

5) Naučte se kouzlo určení priorit a nebojte se odmítnout
Kolikrát si na sebe navalíme kvanta věcí a myslíme si (samozřejmě v dobrém), jak to dokáže zvládnout. Pak se zbytečně přivádíme do situací, kdy nás úkoly stresují a těžko je dokončujeme. Naučte se úkoly prioritizovat. Pomůže vám to lépe se soustředit na jednotlivé úkoly, které v klidu dokončíte a s čistou hlavou se pak vrhnete na ty nové. Mít dobrý time management se každopádně hodí jak v práci, tak v osobním životě. Naučíte se mít přehled o svých úkolech i časových možnostech, lépe plánujete a povinnosti ve vás pak nevyvolávají napětí. Pokud cítíte, že jsou některé úkoly nad vaše časové možnosti, anebo máte aktuálně v hledáčku jiné plány, nebojte se ozvat. Koneckonců vy sami jste pány svého času.

6) Vzdělávejte se
Pravidelný rozvoj nám zajistí lepší vzdělanost i nadhled. Nemusíme nutně chodit na přednášky, ale přečíst si inspirativní knížku, poslechnout zajímavý podcast či zúčastnit se sem tam webináře nám pomůže získat nové pohledy na věc. Mít otevřenou mysl pro jiný úhel pohledu podporuje nezaujatost a pomůže nám to přemýšlet nad problémem z jiné perspektivy. Můžeme pak najít řešení, které nás dříve ani nenapadlo.

7) Pracujte na rostoucím mindsetu
Jak dobře dokážeme čelit výzvám, záleží mimo jiné i na tom, jaký máme způsob myšlení neboli nastavení mysli. Pokud chceme výzvy zdolávat, překonávat překážky a umět si (byť s odstupem) na nepodařených věcech najít to dobré, musíme mít tzv. růstové myšlení. Lidé s tímto myšlením dokáží přetavit neúspěch či negativa na svoji výhodu, která jim zajistí vítězství v dalších kolech. Netrápí se kritikou druhých, protože jí berou jako zpětnou vazbu, která je pro další rozvoj nezbytná. Nedokážete si pod tímto pojmem nic konkrétního představit? Uvedu příklad. V práci dostanete za úkol vytvořit marketingovou strategii pro nový výrobek, spolu s vámi tento úkol ale dostanou i další kolegové. Váš projekt nakonec nevyhraje, protože si šéf vybere strategii vašeho kolegy. Jak se k tomu postavíte? Pokud budete mít růstový typ myšlení, nebudete to považovat za osobní prohru, rádi si poslechnete zpětnou vazbu a budete se v budoucnu snažit získané tipy zapracovat do nových projektů. Život nekončí a jdete dál. Vyjde to třeba příště. Opakem růstového myšlení je myšlení fixní. V tomto případně byste to brali jako osobní selhání či prohru, která by se v budoucnu projevila i ve vašich dalších projektech, jelikož by kleslo vaše sebevědomí. V horším případě byste si na výsledek stěžovali, případně byste si dali nálepku, že na takové výzvy příště nemáte a v práci nejste tak dobří.

Abychom dosáhli co nejlepších výsledků, využili kapacity našeho mozku naplno a trénovali paměť i schopnost soustředění, kombinujme techniky podle našich aktuálních potřeb a naladění. Někdy potřebujeme více vypnout a dopřát si odpočinek s partou přátel, jindy máme zase potřebu zasoutěžit si a potrénovat svoje mozkové závity. Jedno je ale nejdůležitější. Na svém rozvoji můžete začít pracovat kdykoliv se rozhodnete, na to není nikdy pozdě. Důležitá je vůle a motivace. To, jaký máme přístup k životu, není koneckonců věc vrozená, ale můžeme jí kdykoliv změnit. V průběhu života si osvojujeme různé návyky a vzorce, které nám naše myšlení nastavují, pravidelnou prací na svém rozvoji je ale můžeme změnit či poupravit. Je to práce, ale jde to. Tak směle do toho.

Hodně zdaru při cvičení vašich mozkových závitů přeje vaše Veselá koučka