S pojmem duševní hygiena (jinak také psychohygiena) se v dnešní době potkáváme čím dál častěji. Během života se setkáváme s různými stresujícími faktory a krizovými situacemi. Některé pak přímo atakují naši psychickou rovnováhu a je klíčové umět je udržet na uzdě. Pokud bychom totiž byli dlouhodobě vystavěni různým psychickým tlakům, mezi něž patří deprese, posttraumatické stresové poruchy či jiné úzkostné stavy, můžeme být ohroženi propuknutím nějakého psychického onemocnění.
Nevíte, co si pod tímto slovním spojením představit?
Duševní hygiena je nauka zabývající se naším mentálním zdravím. Radí, jak zvyšovat naší psychickou odolnost, jak dosáhnout duševní rovnováhy, ale také jak úspěšně předcházet psychickým poruchám
Pečujte o sebe komplexně
Abychom mohli říci, že jsme zdraví, nestačí udržovat pouze naši tělesnou stránku. Dbát o zdraví duše je neméně důležité. Jakmile se naruší funkce jednoho, negativně to ovlivní i to druhé. Ne nadarmo říkali už staří Římané: „Ve zdravém těle zdravý duch.“ O naši duši je tedy potřeba s láskou pečovat. Nejlépe pravidelně, protože záplatovat vzniklé rány jednou za čas rozhodně stačit nebude.
Duševně zdravý člověk žije naplno, je vyrovnaný a má kontrolu nad tím, kam se jeho život ubírá. Je také více odolný k propuknutí psychosomatických chorob a nahlíží na věci veskrze pozitivně. Pokud se u něj krátkodobě objeví psychické obtíže, umí s nimi pracovat a lépe je zvládne.
Faktorů ovlivňujících naši duševní rovnováhu je mnoho a jsou velmi rozmanité. Patří mezi ně životní styl, rodina, přátelé, škola, nemalý vliv má zároveň zaměstnání. To, jak se cítíme, ovlivňuje také do značné míry aktuální svět a prostředí, ve kterém žijeme. Mám na mysli faktory, které samotný jedinec úplně ovlivnit nemůže – politická, ekonomická či sociální situace v zemi atp. Můžeme však ovlivnit to, jak budeme k životním situacím přistupovat a jaký budeme mít na věci náhled.
Jak pracovat na duševní rovnováze
Mít dobrou psychohygienu znamená pracovat s řadou dílčích kousků, které naši psychiku ovlivňují. Jednotlivé složky by měly být nedílnou součástí běžného života a nejlépe i našimi hodnotami.
1) Dobrá životospráva
Kvalitní a dostatečný spánek je na prvním místě. Dobré je nastavit si pravidelní režim, kdy chodíte spát. Rovněž se pravidelně věnujte pohybu. Ten bude přínosem nejen pro vaši fyzickou kondici, ale zároveň v těle nastartuje endorfiny, takže si bude lebedit i vaše psychika. Součástí vhodné životosprávy je také kvalitní jídlo. Nemusíte hned opouštět svůj oblíbený guláš se šesti, ale je fajn stravu proložit i zdravějšími složkami.
2) Režim a návyky
Zásadní vliv na náš biorytmus má také pravidelnost. Snažte se ve svých rutinních aktivitách nastavit režim a rozložit si je do celého týdne. Díky tomu budete méně ve stresu, protože budete přesně vědět, co vás čeká. Vyhnete se zběsilému tempu a nebudete si muset dělat výčitky, že jste se v sobotu ztrhali úklidem, protože na to zkrátka nebyl čas jindy. Správnou organizací času také lidé zvládnou více věcí. Stejné nastavení platí i pro pracovní prostředí. Pokud je období, kdy toho je na vás hodně, přistupte k prioritizaci úkolů. Některé věci je někdy lepší odložit na později, než se ocitnout v akutní časové tísni.
3) Správná regenerace
Myslete na svůj odpočinek, a to zejména na ten aktivní. Pro správnou regeneraci mysli je důležité mít dostatek prostoru pro své koníčky a zájmy. Může se jednat o jakoukoliv činnost, při které zapomenete na všední starosti. Někdo relaxuje při sekání trávy, jiný najde klid u dechových cvičení v józe. Dělejte to, co vyhovuje vám.
4) Radost ze života
Radujte se i ze zcela běžných situací a drobností, které vás potkají. Zpříjemněte si maličkostmi každý den. Pusťte si oblíbenou hudbu, kupte si pro radost květinu, zastavte se po celém dni u šálku dobré kávy nebo čaje. V dnešní uspěchané a pro spoustu lidí nejisté době je naprosto nezbytné myslet pozitivně a na věci se naučit nahlížet s nadhledem. Snažit se brát život z té lepší stránky je pro naši psychiku extrémně důležitý bod, byť je to v některých životních situacích velmi těžko představitelné. Právě tyto situace pak naše duševno prověří nejvíce, a pokud jsme na své duševní hygieně poctivě pracovali, nemusíme se bát žádných extrémně ohrožujících výkyvů.
5) Dostatečná míra socializace
Ač se to může zdát jako málo podstatná věc, být mezi lidmi a přicházet s nimi do interakcí, je pro člověka naprosto základní potřeba. Přicházet s lidmi do kontaktu nám přináší vyšší míru rozhledu, rozvíjíme svoji osobnost, trénujeme komunikaci a porozumění druhým, navazujeme nové sociální vazby, posilujeme ty staré. Kromě mnoha dalších benefitů nám kontakt s druhými přináší i pocit jistoty, že někam patříme. Vyjděte si občas s přáteli, rozviňte hovor s kolegy na mimopracovní téma, anebo ogrilujme se sousedy. Uvidíte, jak to pozitivně ovlivní vaši náladu.
Udržovat duši v rovnováze vyžaduje najít kombinaci výše zmíněných technik, která bude pro každého individuální. Někdo aktuálně prožívá v životě období s většími turbulencemi, tudíž je potřeba, aby na své psychice zapracoval ve více oblastech, jiný se cítí vyrovnaný a stačí mu si některé zásady občas připomenout. Nejdůležitější je řídit se svým srdcem a cítit se komfortně. Když vám něco nejde, jednoduše vypněte a zkuste si pauzu užít pro sebe. Pokud jste se právě ocitli v situaci s větším množstvím stresu, je každopádně dobré začít po malých krůčcích. Někdy můžeme cítit lehké zoufalství, že je to běh na dlouhou trať, ale pamatujte, každé zlepšení a krok směrem k rovnováze se počítá. Nepodceňujte také roli partnera, rodiny a přátel. Někdy najdeme pomocnou berličku právě u nich.